Parafia

Parafia

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy znajduje się w dekanacie legnickim wschodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Ryszard Wołowski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 lipca 1985. Mieści się przy placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Mikołaja Kopernika. Przy parafii, w dolnej części kościoła, działa diecezjalne Centrum Spotkań im. Jana Pawła II.

Dnia 3 maja 2010 r. odbyła się uroczystość jubileuszu 25-lecia istnienia parafii. W uroczystościach udział wzięli: bp diecezji legnickiej Stefan Cichy, bp pomocniczy Marek Mendyk, kard. Henryk Gulbinowicz, proboszcz ks. dr Aleksander Stankiewicz, księża związani z parafią oraz liturgiczna służba ołtarza. Mszy przewodniczył Bp Stefan Cichy.

Wydarzenia z życia Parafii

17.10.1985 – przybycie Nuncjusza Apostolskiego ks. abp Luigi Poggi, ks. kard. Henryka
Gulbinowicza, ks. bp. Józefa Pazdura, i ks. bp. Adama Dyczkowskiego oraz ks. prałata Janusza Bolonko z Kurii Rzymskiej

12.01.1986 – zostało odprawione pierwsze Nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej

23.03.1986 – pierwsza wizytacja kanoniczna ks. kard. Henryka Gulbinowicza (poświęcenie „dolnego” kościoła)

4-11.10.1987 – Misje Święte

5.06.1988 – Msza Święta prymicyjna ks. Ryszarda Wołowskiego – drugiego proboszcza

18.11.1990 – poświęcenie przez bp. Jana Tyrawę trzech dzwonów na wieżę kościelną

1.03.1992 – pierwszy numer gazetki parafialnej pt. „Posłaniec”

24.08.1992 – przybycie Prymasa Polski kard. Józefa Glemba

25.03.1993 – utworzenie wspólnoty Towarzystwa Przyjaciół Seminarium Duchownego

marzec 1993 – pierwszy numer gazetki parafialnej pt. „Głos”

8-15.08.1993 – Misje Nawiedzenia

14.08.1993 – Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

24.05.1994 – Nominacja ks. proboszcza na godność kanonika RM

09.10.1995 – otwarcie świetlicy środowiskowo-wychowawczej „Beniaminek”

24.11.1996 – poświęcenie nowych strojów ministranckich przez ks. prof. Ignacego Deca

czerwiec 1997 – powstanie i obrona pracy magisterskiej pt. „Parafia MB Królowej Polski w latach 1985-1995”

18.08.1997 – nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Łaskawej

20.09.1997 – Konsekracja Kościoła

marzec 1998 – poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej

25.03.1998 – Nominacja ks. proboszcza na godność Prałata

20.09.1998 – poświęcenie tablicy upamiętniającej wydarzenie konsekracji

2-3.10.1998 – Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Legnickiej

26.03.1999 – Droga Krzyżowa ulicami parafii

23.05.1999 – wizytacja kanoniczna ks. bp. Tadeusza Rybaka

28-29.08.1999 – Kongres osób niepełnosprawnych

3-10.10.1999 – Misje Święte podczas których nastąpiło poświęcenie figury Najświętszego Serca Pana Jezusa

23.10.1999 – Msza Święta z okazji 5-lecia istnienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej

14.04.2000 – Droga Krzyżowa ulicami parafii

3.05.2000 – poświęcenie tablicy jubileuszowej roku świętego w kruchcie kościoła

13.12.2000 – poświęcenie figury św. Antoniego

25.08.2002 – założenie dwóch witraży

9.11.2002 – 40-lecie święceń kapłańskich ks. proboszcza

11.01.2003 – opłatek dla osób niepełnosprawnych

16.03.2003 – założenie Bractwa Świętego Józefa

26.04.2003 – spotkanie zarządu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej

11.05.2003 – Rejonowe Spotkanie alumnów WSD w Legnicy oraz młodzieży

25.10.2003 – Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Religijnych Diecezji Legnickiej

22.02.2004 – założenie Wspólnoty Domowego Kościoła

21-22.04.2004 – peregrynacja relikwii św. Wojciecha i św. Stanisława

maj 2004 – poświęcenie kaplicy pw. Św. Józefa

3.03.2005 – 20-lecie parafii

3.09.2005 – odznaczenie ks. proboszcza „przyjacielem osób niepełnosprawnych”

20.09.2007 – ks. proboszcz otrzymuje godność Honorowego Kanonika Kapituły Legnickiej

16.10.2007 – rozpoczęcie Synodu Diecezji Legnickiej

8.12.2007 – 10-lecie Rycerstwa Niepokalanej

21.12.2007 – spotkanie opłatkowe dla duchowieństwa Diecezji Legnickiej

6.01.2008 – powołanie Zespołu Synodalnego

19.12.2008 – opłatek dla duchowieństwa Diecezji Legnickiej

30.12.2008 – zabawa sylwestrowa dla osób niepełnosprawnych

4.04.2009 – Marsz dla Życia. Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Stefana Cichego

18-26.04.2009 – Misje Intronizacyjne

28-29.08.2009 – II Kongres Osób Niepełnosprawnych

29.12.2009 – zabawa sylwestrowa dla osób niepełnosprawnych

Niedziela Palmowa 2010 – Marsz Życia

25-29.04.2010 – Renowacja Misji Intronizacyjnych

03.05.2010 – 25-lecie istnienia parafii

27.06.2010 – pożegnanie pierwszego ks. proboszcza

28.06.2010 – objęcie urzędu proboszcza parafii przez ks. Ryszarda Wołowskiego